Протестите срещу монополистите. Разни работи...

Новини и обсъждане на проблеми в страна. Публикувайте тук интересни статии и материали.

Модератор: Форум Модератор

Протестите срещу монополистите. Разни работи...

Мнениеот vlsun » Нед Фев 17, 2013 10:54 pm

Това може да ви е попаднало във FB - или някоя от другите социалки.

Не може да няма някой сериозен разбирач по ел. материя, та да си каже мнението: има ли верни неща - и ако издишат от някъде, от къде точно...

" БРИЛЯНТЕН ГРАБЕЖ!

Мощността е пряко зависима от напрежението на мрежата.
P=U х I
По мрежата, умишлено вместо ток с напрежение 220 волта, тече с около 180 волта. Когато си пуснете бойлера, фурната, климатика или какъвто и да било уред, то той работи на 180/220 = 81% от възможностите си.
Или казано иначе получаваме 19% по-малко от това, което плащаме, следователно за да получим при 180 волта напрежение, същия ефект като при 220 волта, ние трябва да изхабим 220/180 = 1.22 пъти повече ток.
Даже може да се отиде и по далеч - P=U х I, но I=U/R => P=(U х U)/R.
Сиреч сме прецакани не просто с 22% отгоре, ами с 22% на квадрат! 1,22 х 1,22 = 1,4884. Това ни коства не 22%, ами 48% по-висока сметка за ток! Защото нещо, което трябва да го свършиш с 10 KWh, го вършим с 14,8 KWh. Плащаме си като попове тези 4,8 KWh в повече, и се чудим как толкова рязко са се увеличили киловатите, които ползват едни и същи уреди, за един и същи сезон.
Или другата страна - електроуредите имат само 1/1,4884= 0,672 % производителност, или иначе казано работят с 1/3 по-слабо и некачествено! Лампите светят по-слабо, бойлера, фурната, климатика и т.н. топлят по-бавно и по-слабо, хладилника охлажда по-малко и т.н. А електромера тези 672 вата пак ни го отчита като 1 киловат.
С две думи:
При понижаване на волтажа се намалява КПД на уредите и се налага да работят по дълго, показанията на електромера и на фактурите ще съвпадат! Така ще консумираме повече ел. енергия в Кв/ч. и всичките три факта съвпадат.
"
« аз съм малка висока скалà »

Изображение

Раздели "Задай въпрос" и "Докладвай бъг"
не са Off-Topic
! сподели, в играта
»»»
Rating: 1.22%

Аватар
vlsun
Побойник
Побойник

Has thanked: 207 times
Have thanks: 373 times
Национални знамена:
United Kingdom
Какъв си ти?: Софиянка

Re: Протестите срещу монополистите. Разни работи...

Мнениеот seemore » Нед Фев 17, 2013 11:08 pm

Това не е вярно ...
Ако ползваш U = 180 V , значи електромера отчита 180 V.

Ако печката ти е 3 KW по документи - тоест при 220 V -> R = (U^2)/P -> реотана на печката е около 16 Ома.
Когато енергото ти подава 180 V (Това съм го виждал само в селата и то в къщите, които са най-далече от трафопоста, но да кажем, че е възможно). Тогава печката топли с (180*180)/16 = около 2 KW. Тоест правилно - топли по-малко, но и електромера отчита по-малко.
Това който го е писал, си няма ни най-малка представа за принципа на работа на един електромер.

Далаверите с ЕРП-тата и схемата, по която ни е*** е съвсем друга.

п.с. Въпреки всичко мерси за темата - накара ме да взема мултицета и да измеря колко е у нас. точно 233V e в момента.
Последна промяна seemore на Нед Фев 17, 2013 11:12 pm, променена общо 1 път

Аватар
seemore
Ст.Лейтенант
Ст.Лейтенант

Has thanked: 230 times
Have thanks: 366 times
Национални знамена:
United States

Мнениеот Вежливия Лос » Нед Фев 17, 2013 11:09 pm

с риск да мине за спам , ще изкажа мнение като неспециалтист . Статията май не е особено вярна , а по скоро манипулативна . Всъшност нещото с което си играят е ампеража . Като цяло напрежението от 220 в в повечето случаи е коректно въпреки че доста оплаквания е имало и по този въпрос . Виж ампеража вече е друга работа . Като ти смъкнат ампеража (силата) на тока , за единица време минава същото количество ток , но с по малка сила . Резултат= ако обикновено си печеш пържолите 2 часа , с по слаб ампераж им трябва 2.30 или 3 часа за същата готовоност . Електромера обаче си отчита съвсем коректно и ти наистина си го потребил този ток . Ако някой не може да схване за какво иде реч , просто да си припомни автомобилните акумулатори . Всички са 12 волта но амперажите различни . Та според мен ни цакат именно така . Съвсем друг обаче е въпроса за истинския проблем . А той че в европата получват 4000 лв заплата а ние по 500 ... С две думи , още веднъж много финно и майсторски отклониха народното недоволство от истинския проблем...
[gvideo]http://www.topito.com/wp-content/uploads/2013/01/code-31.gif[/gvideo]
Аватар
Вежливия Лос
Редник
Редник

Has thanked: 151 times
Have thanks: 52 times
Какъв си ти?: Провинциалист

Мнениеот seemore » Нед Фев 17, 2013 11:14 pm

Лосе - ти направо изби рибата ... Просто нищо общо със законите на физиката :D
Аватар
seemore
Ст.Лейтенант
Ст.Лейтенант

Национални знамена:
United States

Мнениеот Вежливия Лос » Нед Фев 17, 2013 11:20 pm

seemore написа:Лосе - ти направо изби рибата ... Просто нищо общо със законите на физиката :D

изхождайки от това май не съвсем ;)
Сила и плътност на тока

Основна статия: Плътност на тока

Схема на проста електрическа верига, в която токът е представен със символа i. Връзката между напрежението (V), съпротивлението (R) итока (I) е V=IR и е известно като закон на Ом

Физичната величина, характеризираща протичането на електрическия ток, се нарича сила на тока. Силата на тока се бележи с I и е равна на заряда, преминал за единица време през напречното сечение на проводника:[1]

I = {dQ \over dt}

В международна система единици SI силата на тока се измерва в ампери и носи името на френския физик Андре-Мари Ампер. Токът е един ампер тогава, когато за една секунда през напречното сечение на проводника преминава заряд един кулон. Понякога разговорно вместо „сила на тока“ се използва израза „ампераж“, аналогично на израза „волтаж“ за електрическо напрежение.

По закона на Ом силата на тока I е пропорционална на приложеното електрическо напрежение U и обратно пропорционална на съпротивлението на проводника R:

I = \frac{U}{R}

Мощността на електрическия ток се дава с формулата:

P = IU = I^2R = \frac{U^2}{R}

Плътността на тока е векторна величина, която се дава със следната формула:

\vec{j} = \sigma\vec{E}

където \vec{j} е плътността на тока, \vec{E} - електрическото поле и \ \sigma - електрическа проводимост на средата. В SI плътността на това се измерва в ампери на квадратен метър.
Аватар
Вежливия Лос
Редник
Редник

Мнениеот mrshutev » Нед Фев 17, 2013 11:31 pm

от 10-тина дена вече 3-4 пъти меря...у нас поне напрежението е коректно.
от 218 до 223 според моя уред.
Изображение

Аватар
mrshutev
Ст.Лейтенант
Ст.Лейтенант

Has thanked: 38 times
Have thanks: 162 times
Национални знамена:
Bulgaria

Мнениеот Вежливия Лос » Нед Фев 17, 2013 11:38 pm

mrshutev написа:от 10-тина дена вече 3-4 пъти меря...у нас поне напрежението е коректно.

Напрежението ясно , а силата ? ;) :idea:
Аватар
Вежливия Лос
Редник
Редник

Мнениеот vlsun » Пон Фев 18, 2013 1:01 am

Намалянето на ампеража не е ли нерентабилно и за самите доставчиците?
(увеличаване големината на тока - увеличава се напрежението - намаля се съпротивлението!?)
И не е ли това още една причина за поредната такса, която могат да си измислят?
Не че искам да им давам идеи : ))

Изображение

не са Off-Topic
! сподели, в играта
»»»
Аватар
vlsun
Побойник
Побойник

Национални знамена:
United Kingdom

Мнениеот seemore » Пон Фев 18, 2013 8:56 am

Изображение
Аватар
seemore
Ст.Лейтенант
Ст.Лейтенант

Национални знамена:
United States

Мнениеот Вежливия Лос » Пон Фев 18, 2013 11:41 am

seemore , не се обиждам ако някой ми даде съвет или идея . Предполагам че съм казал огромна тъпотия :) Кажи ми моля те къде бъркам .
Аватар
Вежливия Лос
Редник
Редник

Мнениеот seemore » Пон Фев 18, 2013 12:17 pm

От енергото ти подават само фиксирано напрежение. Тока не е фиксиран. Той зависи от включените консуматори.
Тока (или ампеража) зависи от това напрежение и от съпротивлението на уреда, който ползваш.
Колкото е по-мощен уреда - толкова му е по-малко съпротивлението - то също не се променя от енергото. То е такова каквото го е направил производителя на уреда.
Има и едно друго нещо - максималната стойност на тока който може да ти подаде енергото - тази стойност най-често зависи от бушона на електромера и е 50А или 63А. По същия начин както има различни акумулатори с различен стартов ток. Но бъди спокоен - инсталацията на енергото е така изчислена, че да може да ти ги подава и да не бъде претоварена, както би се претоварил един акумулатор или батерия свързана към голям товар.
Това, което си цитирал с плътността на тока - то има отношение към проводниците, които ползваш. По просто казано - не можеш да включиш печка на кабел, който е много тънък. В този случай плътността на тока става много голяма и води до греене на кабела, големи загуби, изгаряне на кабела, пожар и т.н. Пак няма нищо общо с енергото и това какво ти подават. Това което си мислиш, че голяма плътност на тока е нещо хубаво, не е така. Точно обратното - колкото е по-малка плътността на тока - толкова по-добре.
Аватар
seemore
Ст.Лейтенант
Ст.Лейтенант

Национални знамена:
United States

Мнениеот Millennium » Пон Фев 18, 2013 3:45 pm

@seemore, случайно да не си учил Електротехника в Техническия университет. Питам, просто защото, много от нещата, които ги каза ми са преподавани в университета и ми стана интересно да не би да сме някакви колеги? :D Или от обща култура ги знаеш тези неща?
Хубавите жени ни карат да купуваме бира, а грозните да я пием. - Ал Бънди
Аватар
Millennium
Редник
Редник

Has thanked: 2 times
Have thanks: 10 times
Национални знамена:
Bulgaria

Мнениеот Вежливия Лос » Пон Фев 18, 2013 5:01 pm

seemore написа:От енергото ти подават само .....

Мерси за отговора и все пак , нека си задам въпроса така . На главното ми табло предпазителя е 63А . Което означава че ако бъде подаван ток с над този ампераж той ще се изключи , нали така . Сам каза че стандарта е 50Аили 63А . А какво става ако ми бъде подаван ток с 35 А ? А печката ми би ли работила ако тока е 220в 35А . А при 30 А ? А при 20А ? Извинявай ако пак задавам тъп въпрос но за разлика от теб съм завършил други специалности а точно ей тва нещо в момента силно ме вълнува ;)
Аватар
Вежливия Лос
Редник
Редник

Мнениеот AJ Mercer » Пон Фев 18, 2013 5:23 pm

С риск да ме нагрубите ще кажа че: ЕРП-тата ни цакат по съвсем друг начин. Те са прекупвачи, изкупуват тока, и после го продават на по висока цена. Не ни цакат никъде с амперажи, волтажи и така нататък. Те са си чисто и просто бизнесмени, опитват се да правят пари. И тия пари ги правят като си измислят всякакви такси. Погледнете си бележките, ще разберете какво говоря:
Такса зелена енергия, такса пренос, такса не знам какво си...
Claire Stanfield is watching you sleep!
Изображение
Аватар
AJ Mercer
Редник
Редник

Has thanked: 41 times
Have thanks: 44 times
Национални знамена:
Wales

Мнениеот seemore » Пон Фев 18, 2013 5:36 pm

Ама големината на тока не се определя от енергото. Големината на тока се определя от това ТИ какво си включил в контакта.Всяка една печка има свое съпротивление R - то се определя от китаеца, който я е направил.
А от енергото ти подават напрежение U.
Тока (или ампеража както му викат по народно му) е I=U/R ... тоест той зависи само от горните 2 величини. И до колкото е прието в България напрежението да е 220 V -> На практика тока остава да зависи само от R ... тоест от параметрите на печката, която си купил.
А иначе - това са познания на ниво "Механо-електро техникум" - от там са ми останали тия спомени :)
Аватар
seemore
Ст.Лейтенант
Ст.Лейтенант

Национални знамена:
United States

Мнениеот mause » Пон Фев 18, 2013 5:51 pm

Вежливия Лос написа:
seemore написа:От енергото ти подават само .....

Мерси за отговора и все пак , нека си задам въпроса така . На главното ми табло предпазителя е 63А . Което означава че ако бъде подаван ток с над този ампераж той ще се изключи , нали така . Сам каза че стандарта е 50Аили 63А . А какво става ако ми бъде подаван ток с 35 А ? А печката ми би ли работила ако тока е 220в 35А . А при 30 А ? А при 20А ? Извинявай ако пак задавам тъп въпрос но за разлика от теб съм завършил други специалности а точно ей тва нещо в момента силно ме вълнува ;)

Тока (демек ампеража) не се подава от енергото а се дърпа от теб... всеки уред у дома ти има фиксирана стойност на тока (ампеража). Цената която плащаме всички се измерва в kW/h (киловат час) или казано иначе колко киловата за един час си изхабил. Киловатите се изчисляват по следната формула: kW= (A*V)/1000. В тази формула A е тока(ампеража) който изцяло и единствено зависи от включените уреди, а V е напрежението, което зависи от ЕРПто, което ти доставя тока.

Идеята че по-ниското напрежение дава по-високи сметки идва точно заради формулата по-горе и давам пример:

Приемаме че A=10 и че е константа. Ако V=220 то по формулата за 6 часа ще имаш потребление 6*kW а kW ще е равно на (10*220)/1000 или 2,2 => за 6 часа ще си изразходвал 6*2,2= 13,2kW

Ако обаче V=180 то по формулата излиза че ще си изхабил 6*((10*180)/1000)= 6*1,8= 10,8kW

Простичката сметка показва че подобна маневра от енергото не е в тяхна полза :) Разбира се реално трябва да се отчете и факта че при по-ниско напрежение един котлон например би загрял по-бавно и до по-ниска температура, тоест за да загрееш чаша вода ще ти трябва повече време... в крайна сметка излиза че независимо от напрежението реално парите които ще платиш няма да се променят ;)

А историите с манипулирането на тока(ампеража) от енергото са проява на безкрайно непознаване на физиката ;)
Аватар
mause
Плъхотрол
Плъхотрол

Has thanked: 38 times
Have thanks: 229 times
Национални знамена:
Bulgaria
Какъв си ти?: Софиянец

Мнениеот Вежливия Лос » Пон Фев 18, 2013 6:42 pm

Мерси отново за подробния отговор .

офф : А непознаването на физиката идва от факта че нито ме е влечала някога , нито пък по времето когато ми преподаваха основните и закони е имало значение дали ще завърша с 6 или с 3 . Просто всичко си се разпределяше от партията майка и ако нямаш чичо владика и 7 да изкараш , най вероятно е да те направят шофьор на тролей :roll:
Аватар
Вежливия Лос
Редник
Редник

Мнениеот masutra » Пон Фев 18, 2013 9:59 pm

Вежливия Лос написа:
mrshutev написа:от 10-тина дена вече 3-4 пъти меря...у нас поне напрежението е коректно.

Напрежението ясно , а силата ? ;) :idea:

Закво ни е силата ?!силата с която ни дърпат парите ли,да,да голяма е....
Аватар
masutra
Ст.Лейтенант
Ст.Лейтенант

Has thanked: 319 times
Have thanks: 25 times

Мнениеот kryon » Вто Фев 19, 2013 2:35 am

НЕ знам за тока но ми писна да ме бият с пръчка ,да ме грабят , да ме обричат на мизерия а ВЛАСТИМАЩИТЕ да се правят на ударени. Чак сега се сетиха проверки да им правят.Още на референдума стана ясно че на УПРАВЛЯВАЩИТЕ часовника им цъка с обратно броене !!!
Аватар
kryon
Редник
Редник

Has thanked: 13 times
Have thanks: 69 times
Национални знамена:
Afghanistan

Мнениеот vlsun » Вто Фев 19, 2013 8:13 am

Боко Тиквата е на изживяване.
По-интересно ще бъде после първите месеци, на него ще му припари под четирибуквието, като започнат да се подсещат за скромната му натура стари приятели, които предаде и си подсигури малко мълчанка.

Колкото до това, за което предполагам, че става дума - гледах live stream-а от познат, който 2 часа предава на живо от улиците на София, кордоните, по малките улички, малко обърнати кофи и запалени хартии в гумите на черните бусове. Някак хората с щитовете гледаха да не правят мазеляк, като има насочени камери към тях и проснатите младежи по трамвайните релси и/ли директно на улицата, но картинките не бяха от най-приятните.

На миналите такива събития, когато нещата не можеше да се организират така лесно и бързо, както сега (което е още по-странно - защо е тази апатия и безидейност!? - но, както и да е) - пак бяха започнали да бъркат в здравето на човеците. Май трябва да е много навътре, е, сега след като съсипаха малкия и среден бизнес окончателно и по съвсем законен (легитимен!? за тях си) начин, може би не е трудно да се даде предположение какво следва.
Стига да се появи алтернатива. Не вярвам да няма кой и откъде.

( репликата, която ми остана като най-показателна: това в момента не са протести на народа, защото ако народа се вдигне в действителност, трябваше да започне война )

И... Само не мога да разбера...
С какви очи можаха да отбележат така годишнината, ума не ми го побира.

Добро утро, България.

Изображение

не са Off-Topic
! сподели, в играта
»»»
Аватар
vlsun
Побойник
Побойник

Национални знамена:
United Kingdom

Мнениеот Bushmills » Вто Фев 19, 2013 8:31 am

сега по бтв (тази сутрин) са се събрали от всичките партии и говорят хехе
За контакти с мен ======>Изображение<======За контакти с мен
Аватар
Bushmills
Редник
Редник

Has thanked: 71 times
Have thanks: 77 times
Национални знамена:
Bulgaria
Какъв си ти?: Провинциалистка

Мнениеот tartaletko1 » Вто Фев 19, 2013 6:02 pm

seemore , аз разбирам от ток толкова ,че да знам че като ме удари не мога да му го върна, но наскоро гледах репортаж как в БАН замерват електромери при 220 и при 160 мисля. оказа се че отчитането е почти едно и също, но поради намаленито/при 160/ се налага уредът да работи по дълго време/сравниха го с бойлер и загряването на водата в него/,което съответно начислява повече киловати. ако и това не е прецакване от страна на ЕРП-здраве му кажи
Аватар
tartaletko1
Редник
Редник

Has thanked: 4 times
Have thanks: 152 times
Национални знамена:
Bulgaria

Назад към Дискусии за страната